Tax Free Shopping

   "Tax-free" і "duty-free" - що це?

   У Західній Європі на дверях багатьох магазинів можна побачити значок "TAX-FREE FOR TOURISTS". У такому магазині Bи можете суттєво заощадити на покупках. Система "tax-free shopping" (TFS) заснована на встановленому в Європейському Союзі порядку. Якщо Bи постійно проживаєте за межами ЄС, те, виїжджаючи з ЄС, можете повністю одержати назад суму податку на додану вартість (ПДВ), яку заплатили при покупці товарів. При покупці товару в магазинах TFS видається спеціальний чек, при виїзді із країни на цей чек ставиться штамп митниці, після чого по чеку Bи одержуєте гроші.
   
   При покупці в магазині системи TFS попросите продавця заповнити спеціальний чек - Tax Free Shopping Cheque. У чеку проставляються також: сума покупки, сума сплаченого ПДВ і сума до видачі (ПДВ мінус комісійні), яку Bи повинні одержати при виїзді з ЄС. Помніть, що ПДВ і комісійні в різних країнах ЄС різні. У цілому ж сума до видачі складає від 10% до 19% від ціни покупки.
   
   У деяких країнах Європейського Союзу, щоб одержати право на повернення ПДВ, потрібно купити в магазині TFS товарів на певну суму. Іноді продавці воліють не зв’язуватися із системою tax-free, навіть якщо їх магазини в неї входять. У цьому випадку вам замість чека tax-free Вам можуть запропонувати додаткову знижку приблизно на таку ж суму. При від’їзді Bи пред’являєте митникові tax-free чек, паспорт і товар.
   
   У деяких країнах ЄС вимагають пред’явити ще й товарний чек. Якщо Bи проїжджаєте кілька країн ЄС, то пред’являти tax-free чеки й придбані товари, одержувати штамп митниці для наступного повернення ПДВ необхідно в останній країні на вашому шляху. Коли штамп митниці на ваших tax-free чеках проставлений, Bи направляєтеся в спеціальний пункт повернення ПДВ у міжнародному аеропорті. У деяких країнах ці пункти перебувають за рисою паспортного контролю, тому гроші можна одержати вже по ходу посадки в літак.
   
   А от у тих країнах, де пункт повернення ПДВ розташований у загальному залі, ви можете залишитися без грошей, якщо згадаєте про них, уже пройшовши паспортний контроль - повернутися назад у загальний зал вам не дозволять. Краще заздалегідь довідатися, де розташований пункт повернення грошей. Повернути ПДВ без tax-free чека можна, якщо Bи збираєтесь повернутися в країну, де придбали товари.
   
   "Tax-free" і "duty-free" - це практично те саме. Торгівля duty-free організована також у літаках, які виконують міжнародні рейси, на поромах, що курсують між двома країнами, на круїзних теплоходах. Ціни на товари отут нижче, чим у звичайних магазинах. Головне, щоб товар не був завезений назад у цю же країну. Тому в аеропорті Bи можете придбати товар тільки по пред’явленню квитка на виліт із країни.